Czyszczenie kanalizacji

Czyszczenie kanalizacji

Czyszczenie kanalizacji sanitarnej

Przeciętny mieszkaniec naszych miast, zajmujący się na co dzień własnymi obowiązkami zawodowymi i domowymi, często zapomina, że kanalizacja nie kończy się wraz z granicą zamieszkiwanej posesji lub  pionem kanalizacyjnym w mieszkaniu. Niskośrednicowa instalacja kanalizacyjna w lokalach mieszkaniowych jest dopiero pierwszym przystankiem jaki pokonują nieczystości. Z pionów przez przyłącza kanalizacyjne spływają one do kanałów w ulicach i uliczkach naszych osiedli, do kanału głównego odprowadzającego ścieki z osiedla, a następnie do kolektorów głównych, by w końcu płynąć wartkim strumieniem w kolektorach o ogromnych średnicach prowadzących prosto do oczyszczalni ścieków.

Ta złożona sieć kanalizacji składająca się z wielu kilometrów rur, tysięcy studni, trójników itp. jest regularnie zapychana, zaklejana i blokowana osadami, piaskiem, klejami i przedmiotami, które dostały się do kanalizacji w wyniku celowych lub niezamierzonych działań człowieka. Ścieki stojące w zanieczyszczonych kanałach prowadzą do uszkodzeń i degradacji infrastruktury podziemnej. Spada funkcjonalność instalacji a nawet dochodzi do całkowitej blokady przepływu ścieków. Brak prawidłowego odpływu prowadzi do wybijania ścieków, uszkodzeń budynków lub zapadania się gruntu. Stanowi też poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego

Zanieczyszczenia muszą być systematycznie usuwane przez czyszczenie kanalizacji, co prowadzi do udrożniania kanałów i poprawy ich przepustowości.

Czyszczenie kanalizacji wykonuje się wodą przy pomocy specjalnych pojazdów ciśnieniowych wyposażonych w węże i wyspecjalizowane dysze ciśnieniowe dostosowane do średnic rur i rodzaju zanieczyszczenia. Węże ciśnieniowe oraz specjalne rodzaje dysz przekazują do wnętrza kanalizacji strumienie wody o różnym ciśnieniu i kącie uderzeń, co pozwala na sprawne czyszczenie z osadów, piasku, mułu, zawiesin itp.

Wyspecjalizowane czyszczenie kanalizacji pozwala na odrywanie z powierzchni rur osadów miękkich i stwardniałych oraz wypłukanie ich, aż do najbliższej studni, gdzie są następnie wydobywane na powierzchnię i utylizowane.

Regularne czyszczenie pozwala na wydłużenie czasu użytkowania kanału, zwiększa jego sprawność i przepustowość oraz zapobiega występowaniu zjawiska wybijania kanalizacji

Po przeprowadzeniu czyszczenia kanalizacji następuje idealny moment na wykonanie przeglądu wizyjnego, zwanego potocznie kamerowaniem, czyli inspekcji kanalizacji poprzez wprowadzenie do wnętrza kanałów mobilnych kamer wizyjnych. Przegląd świeżo wyczyszczonego kanału pozwala na ujawnienie wszelkich wad i uszkodzeń które w innych sytuacjach są niemożliwe do wykrycia. Więcej wkrótce w kolejnych artykułach.

Zostaw Nam komentarz

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka)
w celach statystycznych oraz funkcjonalnych.