Czyszczenie kanalizacji deszczowej

Kanalizacja deszczowa

Czyszczenie kanalizacji deszczowej

Kanalizacja deszczowa (lub burzowa) to zespół rurociągów i kolektorów, odprowadzający wodę z nawierzchni utwardzonych i nieprzenikalnych takich jak drogi, chodniki, dachy itp. Szczególnie ważna jest w miastach i na terenach z dużymi placami utwardzonymi, gdzie woda deszczowa nie ma możliwości swobodnego wsiąkania w glebę.

Kanalizacja deszczowa może mieć wiele form. Może być odkrytym kanałem burzowym, przewodem liniowym zakrytym kratą lub podziemnym tunelem. Średnice kanalizacji deszczowej kształtują się od małych odpływów z rynny, aż po ogromne kanały w których można swobodnie chodzić, bo ich wysokość osiąga nawet 2,5m

Ogromne wrażenie robi fakt, że te największe kanały, odprowadzające wodę do zbiorników wodnych lub koryt rzek często pochodzą z XIX i XX wieku i są murowane z cegieł po całym swym obwodzie. Miliony cegieł starannie ułożonych, połączonych zaprawą tworzą wielkie kanały biegnące pod ulicami miast i budynkami mieszkalnymi.

Czy czyszczenie kanalizacji deszczowej jest konieczne, skoro odprowadza tylko wodę deszczową? Jak się okazuje tak. Spowodowane jest to faktem, że wraz z wodą z ulic naszych miast do kanałów deszczowych trafiają też zanieczyszczenia takie jak piasek, liście, różne śmieci pozostawione na ulicy itp. Zanieczyszczenia te w przeważającej ilości wyłapywane są przez kratki, osadniki i wpusty drogowe, co nie zapobiega jednak powolnemu odkładaniu się osadów w kanałach. To prowadzi do zmniejszenia przepływu i wydajności kanalizacji, a objawia się podczas ulewnych opadów deszczu, gdy ulice naszych miast zalewane są wodą, a studzienki zamiast odbierać wodę zamieniają się w gejzery.

Czyszczenie kanalizacji deszczowej odbywa się podobnymi metodami jak w przypadku kanalizacji sanitarnej. Do kanałów wprowadza się węże wysokociśnieniowe wyposażone w specjalne dysze czyszczące, które strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem wypłukują zanieczyszczenia. Czyści się również kratki drogowe, osadniki i zbiorniki retencyjne. Częste i systematyczne czyszczenie pozwala na zachowanie pełnej sprawności kanalizacji.

Kanalizacja deszczowa, podobnie jak sanitarna, jest najczęściej własnością miast i gmin, które jedynie powierzają zarząd nad nimi spółkom wodno-kanalizacyjnym. Niestety kanalizacja deszczowa, często niedostrzegalna przez większość roku, jest traktowana niedbale i jej prawidłowe utrzymanie jest zaniedbywane. Jest to najczęściej spowodowane brakiem środków finansowych. Powoduje to niestety, ze sieci są w złym stanie, są zablokowane i często poważnie uszkodzone.

W następnym wpisie coś o inspekcjach telewizyjnych.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka)
w celach statystycznych oraz funkcjonalnych.